Tarihçe

 İsminin Koyunbaba’da bulunan gümüş madenlerinden mi, yoksa denizin aldığı gümüşi renkten mi geldiği tam olarak bilinmeyen Gümüşlük, korunaklı bir tabii liman köyüdür. M.Ö 2000lerde Karia topraklarında Lelegler tarafından kurulan Myndos şehri kalıntıları üzerine kurulmuştur.

 
Büyük bir depremle çoğunluğu sular altında kalan ve bir daha iskan edilmemek üzere terk edilen Myndos kalıntıları, kazılarda ortaya çıkan tiyatro, hamam, stadyum gezilerek görülebilir.  SİT alanı olduğu için aşırı yapılaşmadan kurtulan Gümüşlük’te yürürken birçok evin yapımında kullanılmış döneme ait mimari parçalara, yüzerken denizin altında sağlam kalmış sütunlara rastlamanız mümkündür.
 
Daha sonra Doğu Roma/Bizans İmparatorluğu döneminde şehre yapılan eklemelerden bugün sanat evi olarak kullanılan Eklisia Kilisesi kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır.
 
Koyu ikiye ayıran ve yakın tarihe kadar denizden yürüyerek çıkıp gezmek mümkün olan Asar Adası, köyün bir yerlisi tarafından adaya bırakılarak çoğalan ve adaya ismini veren tavşanlar sayesinde bugün Tavşan Adası olarak bilinmektedir.  Özel mülk haline geldiğinden ve yapılan kazılarda ortaya çıkan kalıntıları korumak amacıyla, ada ziyarete kapanmıştır.
 
Gümüşlük, 1970lerden günümüze, başta sanatçıların tercih ettiği bir köy olarak popülerliğini arttırmaya devam etmektedir.

HABERLER

YENİ "CLUB CARD"İLE TANIŞIN
YENİ "CLUB CARD"İLE TANIŞIN
Her geçen sene size çok daha iyi hizmet verebilmek ve işletme... Detaylı Bilgi

ETKİNLİKLER

VİRA VİRA VİCTORİA'S!!
VİRA VİRA VİCTORİA'S!!
14 Eylül Cumartesi 2013Kendine özgü yöresel tatları arasında... Detaylı Bilgi

GALERİ

Ağustos Özel Programı HER CUMA CUMARTESİ
Ağustos Özel Programı HER CUMA CUMARTESİ

E-Bülten

Victoria’s ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için kaydolun.
Copyright © 2012 VICTORIAS All Rights Reserved